Yii phpThumb tworzenie miniatur

phpThumb() to prosta i lekka biblioteka operująca na popularnych formatach grafik powstała na silniku GD. Idealna do tworzenia miniatur zdjęć w takich formatach jak .JPG .PNG .GIF .BMP. Podstawowe operacje to zmniejszanie wymiarów zdjęć, przycinanie zdjęcia do konkretnego wymiaru(kadrowanie), rotacja itp. Jeśli potrzebujesz w łatwy i szybki sposób tworzyć miniatury zdjęć to ta biblioteka jest właśnie dla Ciebie.

Yii i phpThumb

Tworząc aplikację w Yii framework mamy do dyspozycji rozszerzenie EphpThumb  i jedynymi rzeczami jakie trzeba w nim zrobić to skopiowanie rozszerzenia do folderu /protected/extensions/ oraz dopisanie w pliku /protected/config/main.php nowego komponentu co widać poniżej:

 

Teraz możemy już korzystać z możliwości tej biblioteki. Przykładowa zmiana wymiarów zdjęcia:

To tylko jedna z funkcji tej biblioteki. Jedną z kilku ciekawych funkcji jest też przycięcie obrazka do środka tzn. kadrowanie obrazu. Do tego celu służy funkcja adaptiveResize():

 

Mając np. zdjęcie o wymiarach 1200x800px zostanie wycięty ze środka fragment o wymiarach 200x200px.

Dostępne są również takie funkcje jak rotateImage(), crop(), czy resizePercent(), które możecie sobie sprawdzić sami lub sprawdzając ich działanie na stronie phpthumb https://github.com/masterexploder/PHPThumb/wiki/Basic-Usage

Serdecznie zapraszam do korzystania z rozszerzenia EphpThumb i pozdrawiam Haensel.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *